Muzej povijesti umjetnosti u Beču

Muzej povijesti umjetnosti u Beču

Ako planirate posjet Beču i u potrazi ste za iskustvom koje nadilazi uobičajene muzejske posjete, Muzej povijesti umjetnosti u Beču nudi izvanredan spoj kulture, arhitekture i gastronomske ponude. Ovdje ne dolazite samo gledati slike i skulpture, već proširiti doživljaj kroz atmosferu koja spaja umjetnost, povijest i svakodnevne užitke.

Ova raskošna palača smještena na trgu Marije Terezije oduševit će vas čim zakoračite unutra. Od monumentalne kupole do mramornih stubišta, sve odiše carskim sjajem. U nastavku ćemo vas provesti kroz sve što trebate znati: kako doći, što vidjeti, što ne propustiti i kako iskoristiti puni potencijal ovog bečkog dragulja.

Muzej povijesti umjetnosti u Beču: Što možete očekivati

Kad zakoračite u Muzej povijesti umjetnosti u Beču, prvo što ćete osjetiti je svojevrsno strahopoštovanje prema prostoru u kojem se nalazite. Impozantna kupolasta dvorana, mramorni podovi, spiralna stubišta i zlatni detalji stvaraju atmosferu kakvu rijetko koji muzej može ponuditi.

Ovdje možete očekivati mnogo više od razgledavanja. Muzej je podijeljen na tematske cjeline – od antičkog Egipta do renesansnih remek-djela. Kretanje kroz muzejske sale djeluje kao putovanje kroz vrijeme, bez vremenskog stroja. Osoblje je ljubazno i nenametljivo, a višejezične brošure i dostupni audiovodiči (dostupni i na hrvatskom) pomoći će vam da lakše razumijete ono što gledate, bez da ste stručnjak za povijest umjetnosti.

Odvojite barem 2 do 3 sata za obilazak, jer muzej je velik i sadržajan. Ako planirate detaljno razgledavanje, uzmite u obzir i kratke pauze. Interijer je ogroman, a da se ne umorite, najbolje je ne žuriti – usporite, sjednite s vremena na vrijeme, promatrajte. Klupe su raspoređene po galerijama, a neki kutci nude iznenađujuće poglede na detalje koje biste inače mogli previdjeti.

Umjetnine koje ne smijete propustiti

Znamo, teško je odabrati “najvažnije” iz zbirke koja broji tisuće izložaka, ali ako nemate vremena vidjeti sve, evo nekoliko radova koje biste zaista trebali potražiti.

1. Pieter Bruegel Stariji – Lovci u snijegu
Ova slika je impresivni primjer sjevernjačkog renesansnog slikarstva. To je prizor koji vas uvlači u priču – zima, lovci, psi, selo u daljini. Neki posjetitelji znaju zastati pred ovom slikom i ostati bez riječi nekoliko minuta. Isplati se.

2. Vermeer – Umjetnost slikanja
Djelo koje se ne viđa često izvan muzeja i jedna od rijetkih Vermeerovih slika na svijetu. Postavljena je u posebno osvijetljenoj prostoriji i stvara intiman, gotovo filmski dojam.

3. Caravaggio – David s glavom Golijata
Caravaggiov mračni realizam ostavlja snažan dojam. Njegovo baratanje svjetlom i sjenom ne prestaje fascinirati, čak ni one koji nisu ljubitelji klasične umjetnosti.

Ne zaboravite ni zbirku staroegipatskih artefakata, osobito mamu i sarkofag nesu-Amun, te antičku kolekciju s kipovima i predmetima iz starog Rima i Grčke.

Fotografiranje je dopušteno bez blica, pa ako želite ponijeti uspomenu, ponesite punu bateriju i memorijsku karticu s dovoljno mjesta.

Nešto više od muzeja: kava, doručak i večera

U srcu zgrade, točno ispod glavne kupole, nalazi se elegantni kafić i restoran koji izgleda kao da ste uskočili u scenu iz povijesnog filma.

Ako dođete vikendom između 10 i 12 sati, možete naručiti doručak uz svjetlost koja se probija kroz visoke prozore i pada po mramornim stolovima. Atmosfera je tiha, sofisticirana i opuštajuća. Doručak je klasičan bečki – peciva, jaja, kava, svježi sokovi – ali posluženi s posebnom pažnjom.

Četvrtkom navečer kafić postaje fine dining restoran – tada možete rezervirati mjesto za večeru koja uključuje sezonski jelovnik i izbor između tri slijeda. Ako ste raspoloženi za nešto zaista posebno, zatražite stol uz prozor s pogledom na Maria-Theresien-Platz u sumrak. Pogled na zalazak, Rembrandt u pozadini, tanjur s jelom ispred vas – teško je nadmašiti to.

Kava i kolač tijekom dana? Apsolutno. Njihova ponuda kolača prati austrijsku tradiciju – očekujte Sachericu, Apfelstrudel i sezonske torte, ali u zaista posebnom ambijentu.

Za ulazak u kafić/restoran morate imati ulaznicu za muzej, a stolove je najbolje rezervirati unaprijed, posebno za večere četvrtkom. Rezervacije se mogu napraviti online putem službene stranice muzeja.

Praktične informacije za posjetitelje

Planiranje posjeta Muzeju povijesti umjetnosti u Beču ne zahtijeva previše truda, ali nekoliko praktičnih detalja može vam uštedjeti vrijeme i živce – pogotovo ako dolazite prvi put.

Radno vrijeme i najbolji dani za posjet:
Muzej je otvoren svaki dan osim ponedjeljka, a vrata se otvaraju u 10:00. Utorak do nedjelje muzej radi do 18:00, osim četvrtka, kada ostaje otvoren sve do 21:00. Taj večernji termin posebno je ugodan – manje je gužve, a atmosfera je mirnija i opuštenija. Ako možete birati, četvrtak navečer je odličan trenutak za posjet, pogotovo ako ga spojite s večerom u muzejskom restoranu.

Ulaznice:
Redovna cijena ulaznice iznosi oko 21 €, dok studenti, umirovljenici i djeca imaju popuste. Djeca i mladi do 19 godina ulaze besplatno, što je zgodno ako putujete s obitelji. Ako planirate posjet više muzeja, vrijedi razmisliti o Vienna Passu, koji uključuje i ovaj muzej te mnoge druge atrakcije.

Kako doći:
Muzej se nalazi na Maria-Theresien-Platz, točno između Prirodoslovnog muzeja i poznatog MuseumsQuartiera. Najjednostavnije je doći metro linijama U2 ili U3 – silazite na stanici Volkstheater i od tamo imate doslovno dvije minute hoda. Tramvajske linije 1, 2 i D također vas dovode vrlo blizu.

O garderobi i torbama:
Veće torbe i ruksaci moraju se ostaviti u garderobi ili zaključati u ormarićima, koji su besplatni i lako dostupni odmah kod ulaza. Ako sa sobom nosite kaput, kišobran ili kameru, računajte na kratku pauzu prije početka razgledavanja – no sve je dobro organizirano i nema gužvi.

Toaleti, pristupačnost, djeca:
Toaleti su čisti i raspoređeni na više mjesta u muzeju. Muzej je u potpunosti pristupačan osobama s invaliditetom, a postoje i kolica za posuditi ako ih zatrebate. Za obitelji s djecom tu su prostori za prematanje i nekoliko punktova s interaktivnim sadržajem za mlađe posjetitelje.

Savjet: ponesite slušalice ako planirate koristiti mobilni audiovodič, jer će vam biti praktičnije nego slušati preko zvučnika mobitela.

Posebna iskustva i sezonske atrakcije

Iako je stalna zbirka sama po sebi dovoljno bogata, Muzej povijesti umjetnosti u Beču redovito priprema izložbe i događanja koja vrijedi ubaciti u vaš plan – pogotovo ako ste u gradu nekoliko dana i želite doživjeti nešto drugačije.

Privremene izložbe:
Svake godine muzej organizira dvije do tri velike tematske izložbe koje se bave određenim razdobljima, umjetnicima ili povijesnim fenomenima. To nisu “usputne” izložbe – najčešće se radi o međunarodnim suradnjama s muzejima poput Louvrea ili Praga, pa možete očekivati djela koja inače nikad ne dolaze u Beč. Provjerite službenu web-stranicu prije posjeta – te izložbe znaju biti iznimno zanimljive, ali i privući mnogo ljudi.

Ljetni koncerti i događanja pod zvijezdama:
Tijekom ljetnih mjeseci, muzej ponekad organizira glazbene večeri ili predavanja na otvorenom, u dvorištu ili na platou ispred glavnog ulaza. Ako ste tu u srpnju ili kolovozu, pogledajte program – moguće je spojiti umjetnost i glazbu na zaista elegantan način.

Božićna čarolija na trgu:
Ako Beč posjećujete u prosincu, ne propustite adventsku atmosferu na Maria-Theresien-Platzu, tik ispred muzeja. Tamo se održava jedan od najljepših bečkih božićnih sajmova – lampice, miris kuhanog vina, ručno rađeni suveniri i sve to u bajkovitom okruženju između dva povijesna muzeja. Muzej je u to doba godine posebno ukrašen, a iznutra vas dočekuju adventske dekoracije i prigodni suveniri.

Tematska vođenja i radionice:
Ako volite dublje uroniti u sadržaj, prijavite se na tematsko vođenje – dostupna su na više jezika, često uz zanimljive naglaske (npr. “Žene u umjetnosti” ili “Simbolika boja u renesansi”). Tu su i radionice za odrasle, gdje možete isprobati stare tehnike slikanja, kaligrafije ili restauracije – pravi hit među kreativcima.

Savršeno mjesto za kulturni bijeg u Beč

Ako planirate putovanje u austrijsku prijestolnicu, Muzej povijesti umjetnosti u Beču svakako stavite visoko na svoj popis. Ne morate biti stručnjak za umjetnost da biste ovdje uživali. Dovoljno je da volite dobre priče i da ste spremni provesti nekoliko sati u mirnom istraživanju nekog drugog vremena. A kad dan završi, shvatit ćete da ste vidjeli nešto mnogo više od muzeja.

Jedinstvena kombinacija izložaka, arhitekture i vrhunske ugostiteljske ponude čini ovaj muzej posebnim. Nije čudno što se uvrštava među najbolje muzeje svijeta.

Ako želite bezbrižno organizirati svoje putovanje, Beč i ovaj muzej možete posjetiti u sklopu putovanja agencije ICT Travel, koja nudi udobne autobusne ture, pouzdanu organizaciju i kvalitetno osmišljene programe.

Planirajte unaprijed, rezervirajte vrijeme za razgledavanje i dopustite si pauzu uz kavicu pod freskama. Jer Beč se ovdje ne doživljava samo pogledom, nego svim osjetilima.

Fotografija: Pexels

Similar Posts